چه مد، موسیقی یا حتی رنگ‌ها و گرایش‌ها راه بسیار خوبی برای کشف زرق و برق زمانه و نقطه شروعی برای تلاش‌های خلاقانه و استراتژیک شما برای سال جدید است و گرایش های بازاریابی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از سال 2020 بواسطه همه گیری کرونا، وضعیت غیرقابل پیش بینی و تغییر بزرگی در سطح جهانی پیش آمد که باعث شد کسب‌وکارها بویژه در حوزه بازاریابی، اجباراً خود را با شرایط جدید وفق دهند و با سرعت جدیدی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. صرف نظر از اندازه کسب و کار شما، اگر می خواهید یک برنامه بازاریابی موفق داشته باشید و شرکت خود را با پتانسیل کامل رشد دهید، به روز بودن با روندهای بازاریابی ضروری است. چه صاحب یک استارت آپ، یک مغازه مصالح ساختمانی یا یک تجارت کوچک باشید، مهم است که با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و با آنها در جایی که هستند ملاقات کنید. در این مقاله، روندهای بازاریابی برای سال 2022 را که کارشناسان در حال استفاده از آن هستند و نحوه سازگاری آنها در پاسخ به بیماری همه گیر جهانی و الگوهای مصرف جدید را بررسی می کنیم:
01. بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا در برنامه های بازاریابی در سراسر جهان به عنوان یک رکن اساسی باقی می ماند. با کاهش بازاریابی میدانی - به دلیل محدودیت‌های COVID-19 - ثابت شده است که محتوای مفید با هدف راهی مؤثر برای کسب و کارها برای هدایت ترافیک وب سایت ارزشمند است. این نیز با الگوریتم بهبود مستمر گوگل هماهنگ است. گوگل هوشمندتر می شود و درک عمیق تری از محتوای آنلاین ارائه می دهد و بازاریابان در حال تجدید نظر در نحوه طراحی محتوا در سال 2022 هستند. اکنون تمرکز بر زمینه برند و هدف گذاری دقیق است. الگوریتم جدیدی در شهر گوگل به نام سیستم BERT وجود دارد که می تواند "زبان طبیعی" را در جستجوهای گوگل درک کند. توصیه آنها این است که بازاریابان باید تلاش خود را بر روی تولید محتوای عمیق ودقیق متمرکز کنند. این چیزی است که الویت الگوریتم گوگل است. در یافته های نظرسنجی رهبری بازاریابی در سال 2022 از 500 رهبر بازاریابی به دست آمد که آنها در نحوه تنظیم سرمایه‌گذاری‌های خود را در پاسخ به همه‌گیری COVID-19 و نحوه برنامه‌ریزی برای موفقیت در سال جدید بطور جدی روی بازاریابی محتوا متمرکز شده ه اند.
02. سرمایه گذاری در طراحی
ساختن برند شما برای مخاطبان دیجیتالی اول نیز نیازمند سرمایه گذاری در طراحی با کیفیت است. مهم نیست از چه کانالی برای تبلیغ پیام یا کمپین خود استفاده می کنید، طراحی  ساده ترین راه برای ادامه ایجاد آگاهی از هویت بصری برند در همه کانال های شما است.
03. شخصی سازی در بازاریابی
در چشم انداز دیجیتال، اگر واقعاً می خواهید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، یک رویکرد یکسان برای همه موثر نیست. به همین دلیل است که شخصی‌سازی - با پشتیبانی از فناوری بازاریابی - امسال به یک روند بزرگ تبدیل شده است. ایمیل‌ها، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و محتوا به لطف روش‌های تقسیم‌بندی پیشرفته، شخصی‌تر می‌شوند. استفاده از رفتارها و تعاملات بازدیدکنندگان در وب سایت ها در حال حاضر آسان تر است، بنابراین ارائه محتوا بر اساس علاقه مندی های خاص آنها ساده تر خواهد بود. می توانید با تقسیم بندی لیست کاربران خود بر اساس رفتار کاربر، سابقه خرید یا سایر تعاملات مشتری شروع کنید تا بتوانید پیام های بازاریابی متمرکز ارسال کنید. ایمیل یک راه عالی برای رسیدن به روند شخصی سازی است.
04. بازاریابی چت بات
چت‌بات‌ها از سال 2018 وجود داشته‌اند و قرار است در سال 2022 به‌عنوان یک رکن اصلی بازاریابی به رشد خود ادامه دهند. چت‌بات‌ها یا ربات‌ها نرم‌افزار هوش مصنوعی هستند که می‌توانند به عنوان نماینده خدمات مشتری یا "دربان" عمل کنند. مزایا واضح است: آنها تمام روزهای هفته و همه ساعات شبانه روز عملیاتی هستند، به سؤالات پاسخ فوری ارائه می دهند و به تعطیلات نمی روند. و با گذشت زمان می توانند یاد بگیرند که نیازهای مشتری را پیش بینی کنند. آدام همپنستال، بنیانگذار و مدیر اجرایی Better Proposals می‌گوید: «هوش مصنوعی چت‌بات‌ها را تا حدی بهبود بخشیده اند که غیرممکن است بگوییم با یک انسان صحبت نمی‌کنید و من فکر می‌کنم این تأثیر زیادی بر بازاریابی خواهد داشت». چت بات ها راهی عالی برای ارائه خدمات سطح بالایی به مشتریان به بازدیدکنندگان وب سایت شما هستند. ترافیک سایت خود را از طریق تبلیغات فیس بوک در نظر بگیرید. 

 05. بازاریابی ایمیلی
ایمیل همچنان یک کانال بازاریابی اصلی است. از آنجایی که ایمیل آخرین مرحله برای ایجاد انگیزه برای اقدام و حفظ مشتریان است، در کنار تکنیک‌های بازاریابی مجدد و محتوای مبتنی بر ارزش، بیشترین کاربرد را دارد.
06. Martech - AI، AR، اتوماسیون
Martech به نرم‌افزار و ابزارهای فناوری که بازاریابان برای برنامه‌ریزی، اجرا و اندازه‌گیری کمپین‌های بازاریابی استفاده می‌کنند، اشاره دارد. این مجموعه شامل فناوری‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی، واقعیت افزوده، اتوماسیون، و یادگیری ماشین، توانایی رایانه‌ها برای بهبود براساس تجربه است. از تبلیغات برنامه‌ای گرفته تا چت‌بات‌ها، شخصی‌سازی ایمیل و محتوای تعاملی، هوش مصنوعی نیرویی است که در قلب بسیاری از صنایع و شرکت‌های جهانی قرار دارد. Techgrabyte می گوید: «هوش مصنوعی بزرگترین فرصت تجاری برای شرکت ها، صنایع و کشورها در چند دهه آینده است. برندها به استفاده از این فناوری ادامه می دهند تا تجربه مصرف کننده خود را افزایش دهند و باعث فروش شوند. L'Oréal زمانی که اپلیکیشن Makeup Genius خود را در سال 2015 راه اندازی کرد، پیشگام بود و به مشتریان اجازه می دهد رنگ های مختلف و گزینه های آرایش را بدون ورود به فروشگاه امتحان کنند. از آن زمان L’Oréal Modiface، شرکت نرم‌افزاری که اپلیکیشن آن را توسعه داده است، خریداری کرده است. یکی دیگر از کاربردهای خوب AR برای  IKEA Place است که به کاربران امکان می دهد از یک اتاق در خانه خود عکس بگیرند و مبلمان IKEA را در آن "تست" کنند.
07. ویدئوی زنده
قدرت ویدیوی آنلاین در مقایسه با محتوای متنی غیرقابل انکار است. امیدوارم از قبل بخشی از برنامه رسانه ای شما باشد. اکنون، باید پخش زنده ویدیو را در نظر داشته باشید. حس انتظار و فوریت در ویدیو های زنده، می تواند نرخ تبدیل بالاتری را در بین کاربران شما ایجاد کند. اگر ویدیوی زنده را با یک میکرو اینفلوئنسر  جفت کنید، می توانید تعداد زیادی دنبال کننده جذب کنید. اینستاگرام با قابلیت لایو اینستاگرام خود که بخشی از استوری اینستاگرام است، فرصتی عالی برای ارتباط زنده با مخاطبان خود ارائه می دهد. آ
08. بازاریابی پیام های اجتماعی
مردم به طور فزاینده‌ای در برنامه‌های پیام‌رسانی فوری مانند فیس‌بوک مسنجر و واتس‌اپ فعال هستند و برندها در حال حاضر از این فرصت استفاده می‌کنند. Review42 می‌گوید بازاریابی از طریق پیام‌رسان فیس‌بوک 10 تا 80 برابر بیشتر از پست‌های ارگانیک در فید خبری فیس‌بوک، تعامل ایجاد می‌کند. موارد استفاده بسیار زیاد است: از برقراری ارتباط، ارائه اطلاعات و کمک، تا دعوت از کاربران به رویدادها. و مراقب محصول جدید فیس بوک، Facebook Messenger Rooms باشید که در ماه آوریل 2020 راه اندازی شد، اکنون در اینستاگرام نیز عملیاتی شده است، روشی جدید برای گرد هم آوردن فوری مردم، و پلتفرم مناسب دیگری برای برندها که شامل ویدئو و محتوای تعاملی است.
09. جستجوی صوتی و بازاریابی تعاملی
هی سیری…؟ با توجه به گسترش بلندگوهای هوشمند یا دستیارهای صوتی مانند سیری، دستیار گوگل و الکسا، به علاوه تمایل انسان به ارتباط و دریافت اطلاعات از طریق صدا، باعث رشد فزاینده تعامل کلامی با دستگاه‌ها شده و مورد توجه برندها قرار گرفته است. موسسه دیجیتال مارکتینگ پیشنهاد می‌کند: «به‌کارگیری استراتژی جستجوی صوتی فقط ارتباط با مخاطب نیست، بلکه ایجاد یک تجربه منحصربه‌فرد و بهینه برای مشتری است که باعث تقویت روابط و ایجاد وفاداری به برند می‌شود». اتخاذ استراتژی جستجوی صوتی فقط مربوط به مرتبط ماندن نیست، بلکه ایجاد یک تجربه منحصر به فرد و بهینه مشتری است که روابط را تقویت می کند و وفاداری به برند را ایجاد می کند. در حال حاضر، برندها با موفقیت در بسیاری از بخش‌های مختلف، از نوشیدنی‌ها تا بسته‌بندی کالاها و خدمات مالی، از جستجوی صوتی و تعامل صوتی برای غنی‌سازی تجربه مشتری خود استفاده می‌کنند. بازاریابان باید به یاد داشته باشند که با لحن محاوره ای بنویسند و از کلمات کلیدی استفاده کنند که مردم به جای تایپ کردن، صحبت کنند.
10. بازاریابی RCS
به موج جدید در بازاریابی پیامکی خوش آمدید: RCS Rich Communication Services، با هدف جایگزینی SMS با یک سیستم پیام متنی است که می تواند چند رسانه ای مانند عکس، ویدئو، و صدا و حتی پیام های گروهی را انتقال دهد. شاخص های عملکرد در میان پذیرندگان اولیه چشمگیر است. Subway [فست فود زنجیره ای] تبلیغاتی را با تصاویر دقیق توسط RCS ارسال کرد و در نتیجه شاهد افزایش شگفت‌انگیز 144 درصدی نرخ بازخرید در مقایسه با تبلیغات مشابه با استفاده از پیامک بود. هنری کازالت می گوید، هنوز اس ام اس کار می کند.
11. محتوای تعاملی
جذاب تر، به یاد ماندنی تر، پویا تر، سرگرم کننده تر. این جهت هر نوع محتوایی است، هر چیزی که می توانید روی آن کلیک کنید، انگشت خود را بکشید یا با آن تعامل کنید. و تکنولوژی بازاریابی پیشرفته اینجاست تا به شما کمک کند. امسال شاهد آزمون‌ها و نظرسنجی‌ها، تبلیغات واقعیت افزوده و ویدیوهای 360 درجه خواهیم بود.
12. جستجوی بصری و سئو
VSEO، تجربه کاربر جستجوی جدید در اینجا آمده است: اکنون افراد می توانند تصویری را برای انجام جستجو و دریافت نتایج خاص تر آپلود کنند. Pinterest Lens، Google Lens، CamFind و Bing قبلا ابزارهای جستجوی بصری را راه اندازی کرده اند. پینترست لنز را در سال 2017 معرفی کرد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا از یک کالا عکس بگیرند و از کجا آن را آنلاین بخرند، محصولات مشابه را جستجو کنند یا تابلوهای پین‌برد مرتبط را ببینند. این قطعا وسیله ای عالی برای جستجوی محصولات و خدمات بسیار بصری است - از مد، تا غذا، هنر، زیبایی و سفر. در همین حال، سئوی قدیمی (بهینه سازی موتور جستجو) در حال تغییر است به چیزی که کارشناسان آن را سئوی ساختار داده می نامند. این داده‌ها در قالبی استاندارد سازمان‌دهی شده‌اند تا موتورهای جستجو را راحت‌تر درک کنند و محتوا را دسته‌بندی کنند. این می‌تواند سئو را تقویت کند، بنابراین کسب‌وکار شما می‌تواند رتبه‌بندی شود و در آن موقعیت ارزنده صفر، یا قطعه برجسته در Google، در بالای نتایج جستجو قرار گیرد - در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.
13. بازاریابی رسانه های اجتماعی
برخی از کاربران پلتفرم رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک در حال پیر شدن هستند. فوربس می گوید که 41 درصد از کاربران آن بالای 65 سال سن دارند. جمعیت جوان تر در کانال های بصری و خلاقانه تری مانند اینستاگرام، اسنپ چت و TikTok پررونق زندگی می کنند. از سوی دیگر، اینستاگرام با بیش از یک میلیارد کاربر، پلتفرم ترجیحی برای جمعیت زیر 30 سال است. و قطعاً، یوتیوب را برای بازاریابی ویدیویی خود در نظر بگیرید، یک پلت فرم عالی با 2 میلیارد کاربر منحصر به فرد، این سایت دومین سایت پربازدید پس از گوگل است. اگر می‌خواهید عمیق‌تر در محتوای رسانه‌های اجتماعی غوطه‌ور شوید، در مقاله Canva با عنوان «چگونه محتوای رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنیم» بیشتر بخوانید.
14. بازاریابی تجارت اجتماعی
با ظهور تجارت الکترونیک و رشد رسانه های اجتماعی، پست های تبلیغاتی قابل خرید مانند قارچ در فیدهای مردم جوانه می زنند.
این به خریداران رضایت فوری از خرید را با یک کلیک در حالی که از طریق فید آن‌ها می‌روند، می‌دهد. از زمانی که اینستاگرام Instagram Checkout را در سال 2019 راه اندازی کرد، این پلتفرم گزارش می دهد که 90٪ از یک میلیارد کاربر آن در حال حاضر مارک های خرید فعال را دنبال می کنند، که راهی عالی برای حفظ ارتباط با مشتریان بالقوه است.
15. بازاریابی همه جانبه
بازاریابی Omnichannel بازاریابی را در چندین پلتفرم پیاده‌سازی می‌کند و مشتریان شما را در سفر خریدشان به دست می‌گیرد تا تجربه کاربری غنی‌تری داشته باشد - وب‌سایت، ایمیل، برنامه‌ها، رسانه‌های اجتماعی شما. به گفته ClickZ، بازاریابی همه‌کاناله می‌تواند سه برابر بیشتر از یک طرح تک کاناله تعامل ایجاد کند.
نکته کلیدی این است که بتوانید صدایی منسجم و شخصی داشته باشید و نیازها و رفتارهای مشتریان خود را درک کنید تا به تعامل با برند شما ادامه دهند.
16. تجزیه و تحلیل یادگیری عمیق
همانطور که هوش مصنوعی به تمام جنبه های تجارت و بازاریابی، مانند تحقیق و توسعه و کارایی تولید، گسترش می یابد، سازمان های بیشتری در حال توسعه پلت فرم های داده های مشتری برای مدیریت و تجزیه و تحلیل رفتارهای خود هستند.
در ادامه، تجزیه و تحلیل یادگیری عمیق، که در ابتدا در زمینه هایی مانند انرژی و دفاع به کار می رفت، اکنون در تحقیقات بازاریابی و تجارت الکترونیک ظاهر می شود و پاسخ های قابل درک مبتنی بر داده را برای سؤالات تحقیق، کار با داده های بهتر، یادگیری ماشینی بهتر و بینش بهتر ارائه می دهد.
17. بازاریابی حریم خصوصی
پرچم قرمزی که با مجموعه داده های بزرگ ارائه می شود، نگرانی در مورد حریم خصوصی و امنیت مشتریان است. مردم می خواهند به برندها اعتماد کنند و مطمئن شوند که اطلاعات شخصی آنها ایمن است. فوربس خاطرنشان می کند که برندها به جای اینکه در بازاریابی انبوه شرکت کنند، باید «اطلاعات تماس اهداف خود را به دست آورند». در همین راستا، امنیت وب سایت در سال 2020 غیرقابل مذاکره است. از سال 2014، گوگل اعلام کرد که امنیت ضعیف وب سایت بر رتبه بندی در سئو تأثیر منفی می گذارد. سایت‌ها اکنون ناامن هستند مگر اینکه گواهینامه HTTPS را در آدرس اینترنتی خود نشان دهند، S به معنی امن است. بازدیدکنندگان یک قفل سبز رنگ در آدرس اینترنتی سایت می بینند. نمایش مهر و موم امنیتی اعتماد یا نشان اعتماد در وب سایت شما راه دیگری برای اطمینان دادن به بازدیدکنندگان شما است که می توانند به سایت شما اعتماد کنند.
18. محاسبات کوانتومی
یک فناوری پیشرو مبتنی بر فیزیک کوانتومی در حال ظهور در بازاریابی است. رایانه‌های سنتی داده‌ها را در بیت‌ها ذخیره می‌کنند که می‌تواند در یکی از دو حالت وجود داشته باشد: یک یا صفر. کامپیوترهای کوانتومی از یک واحد اندازه گیری جدید، بیت کوانتومی استفاده می کنند که قدرت محاسباتی را افزایش می دهد. گارتنر توضیح می‌دهد: «در حالی که یک کامپیوتر کلاسیک همه کتاب‌های موجود در کتابخانه را به صورت خطی می‌خواند، یک کامپیوتر کوانتومی همه کتاب‌ها را همزمان می‌خواند. کامپیوترهای کوانتومی از نظر تئوری قادرند روی میلیون‌ها محاسبات در آن واحد کار کنند.
19. موقعیت SERP صفر
سال 2019 نشان‌دهنده ظهور صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) در موقعیت صفر یا تکه‌های برجسته، مانند این مثال از «نحوه رشد گیاهان در خانه» بود.
راهنمای بازاریابی:
بازاریابان بیشتری روی سئوی SERP سرمایه گذاری می کنند تا صفحات وب خود را بهینه کنند تا بتوانند رتبه برتر را برای افزایش ترافیک سایت خود کسب کنند.
20. بازاریابی برندینگ
بازاریابی برندینگ در حال تجدید حیات در جعبه ابزار تاکتیک های بازاریابی است. هدف، ساختن یک برند مستحکم، با اقتدار است که مصرف کنندگان احساس کنند به آن نزدیک هستند و بتوانند به آن اعتماد کنند. گوگل بخشی از دلیل این اتفاق است، زیرا اکنون بر اساس E.A.T رتبه بندی شده است. عاملی برای تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن، برندها را به سمت ارائه تجربه غنی تری به مشتری از طریق محتوا سوق می دهد. به گفته نیل پاتل، برندسازی چیزی است که شرکت ها را از رقبایشان جدا می کند. به عنوان نمونه هایی از برندهای قوی، او نایک، فراری، تسلا، امریکن اکسپرس و... و مایکل جردن را نام می برد. «مردم کفش جردن می خرند، زیرا عاشق مایکل جردن هستند. برند او قوی‌تر از همیشه است حتی اگر حدود 16 سال است که در NBA بازی نکرده است. اگر می‌خواهید برند خود را تقویت کنید، Canva می‌تواند به هر گرافیکی کمک کند، از ساخت لوگو، کارت‌های ویزیت، قالب وب‌سایت، قالب‌های ویدیویی، پوسترها، کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی و صدها هزار عکاسی ممتاز.