روسیه تعرفه های صادراتی گندم را کاهش می دهد. از 13 می، عوارض صادراتی گندم از فدراسیون روسیه از 120.1 دلار در هر تن به 114.3 دلار کاهش می یابد. این کاهش برای اولین بار از 16 مارس رخ داده است. اما در همان زمان، عوارض جو از 73.5 دلار در هر تن به 74.1 دلار و ذرت - از 58.3 دلار در هر تن به 77 دلار افزایش یافت. این تعرفه های کاهش یافته تا 18 مه اعمال خواهند شد. 

میزان عوارض صادرات در روسیه به صورت هفتگی بر اساس شاخص های قیمت بر اساس قیمت قراردادهای صادراتی که در بورس مسکو ثبت می شود محاسبه می شود. قیمت قطعی برای گندم 200 دلار در هر تن، برای ذرت و جو - 185 دلار در هر تن تعیین شده است. میزان حقوق صادرات 70 درصد مازاد بر این شاخص است.

به عنوان یک متخصص در بازار مواد غذایی روسیه می توانم بگویم:
1) کاهش عوارض صادراتی گندم با ذخایر بسیار بزرگ گندم در روسیه برای محصول 2021 مرتبط است که یکی از بالاترین ها در 10 سال گذشته بوده است. در سال 2022، برداشت گندم بسیار بالایی نیز در روسیه پیش‌بینی می‌شود، بنابراین شرکت‌های روسی اکنون در تلاش هستند تا مازاد گندم را در انبارها بفروشند. تا جایی برای گندم تازه برداشت، باز کنند.

2) توجه شما را به این واقعیت جلب می کنم که گندم و غلات روسی فقط برای شرکت های خارجی که در لیست "48 کشور غیردوست روسیه" نیستند برای خرید موجود است (کرملین فهرستی از کشورهای «غیر دوست» در روسیه را اعلام کرد. این فهرست شامل 48 کشور است: استرالیا، آلبانی، آندورا، بریتانیا، ایسلند، کانادا، لیختن اشتاین، میکرونزی، موناکو، نیوزیلند، نروژ، جمهوری کره، سن مارینو، مقدونیه شمالی، سنگاپور، ایالات متحده آمریکا، تایوان، اوکراین، مونته نگرو، سوئیس، ژاپن و همچنین تمام کشورهای اتحادیه اروپا: اتریش، بلژیک، بلغارستان، مجارستان، آلمان، یونان، دانمارک، ایرلند، اسپانیا، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، فنلاند، فرانسه، کرواسی، جمهوری چک، سوئد، استونی). از آنجایی که 193 کشور به طور رسمی در سازمان ملل ثبت شده اند، غلات و گندم روسیه در حدود 150 کشور جهان قابل خرید است.

منبع: www.alexandersinyanskiy.ru

الکساندر سینیانسکی
مشاور بازرگانی در بازار مواد غذایی روسیه